Žena s křížem

Rozkvetlý kříž

EXCELentní Vánoce

Upozornění předem: dnešní článek se bude týkat přízemnějšího tématu a to organizačních příprav na vánoční svátky. Když máte vyřešenou světskou stránku, snáze prožijete očekávání na příchod Ježíška i v duchovní rovině. Chtěla bych sdílet tipy, které se nám doma osvědčily. Název článku jsem odvodila od velkého pomocníka, kterého při přípravě používáme – tedy od Excelu. Za základ úspěchu považuji dobré plánování, ke kterému se Excel hodí.

Vánoční dárky

Pokud máte větší rodinu nebo pořizujete dárky většímu množství lidí, uplatníte přehlednou tabulku. Co by v ní nemělo chybět? Zaprvé seznam osob, pro které dárky chystáte – ty si můžete pod sebou případně vedle sebe seřadit podle důležitosti. Na druhou osu pak patří kolonky Co – myšleno jaký dárek budete pořizovat. Tuto kolonku je užitečné vyplňovat už během roku, kdy si zaznamenáváme nápady, které pak v adventu jako když najdete (zvláště u osob, které nic nechtějí).

Dále sem patří jaká je předpokládaná cena, kde se dá dárek sehnat a zda už je pořízený.  Případně můžete přidat kolonky, kdo zařídí obstarání dárku a jestli máte dárek zabalený či kam jste si ho uložili. Tuto tabulku sdílíme s manželem a její vyplňování provádíme společně v rámci společného plánování.

Potom máme v počítači další podobnou tabulku, kterou využíváme pro inspiraci příbuzným, když jim dáváme tipy na dárky pro nás. Sepíšeme si seznam osob a k tomu tip na dárek, jeho pořizovací cenu, kde ho pořídit (většinou formou odkazu na eshop) a komu o tipu řekneme, abychom nedostali jednu věc od více příbuzných či přátel.

Vánoční úklid

I úklid se nám osvědčilo rozplánovat. Znám rodiny, které se vánočnímu úklidu nevěnují, já jej mám však zarytý pod kůží z dětství. Zároveň vím, že jej nechci provádět tak detailně, jak bylo v naší rodině zažité. Vím, že pak už bych nic nestihla, tak jsem z vánočního standardu dětství slevila, abych na sebe nevyvíjela zbytečný tlak a pak se nehroutila kvůli neumytým oknům apod.

V tomto směru mi velmi pomohlo určení priorit, kterou pro mě dané úkony mají. Například umytí dveří není pro mě tak důležité jako převlečení postelí. Lednička má přednost před troubou. Budu mít radši čistou spíž než naleštěný lustr atd. Výhoda prioritizace spočívá v tom, že když nestíháte, nemusíte se složitě rozhodovat, čemu budete věnovat energii. Máte tak připravené záložní plány B, C, D…

 

Za tímto účelem mám v tabulce sepsané jednotlivé úkony, které připadají pro úklid v úvahu (můžeme postupovat podle jednotlivých místností nebo obecně shora od svítidel dolů po podlahu a zevnitř ven či naopak).  Každému úkonu přiřadím prioritu od 1 do 5, kde 1 znamená nejvyšší prioritu (tohle chci mít na Vánoce určitě uklizené) a 5 nejmenší (když neudělám tuto část úklidu, nic se nestane). Pak už zbývá naplánovat, v jakém týdnu se dané aktivitě budu věnovat.

Podle toho, jak stíhám ostatní vánoční přípravy, pak uklízím věci od nejvyšší priority po nejnižší. Tabulku většinou stačí vyplnit jednou a použít opakovaně. Je vhodné tabulku vyplnit s manželem, aby pak nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním.

TIP: Při úklidu pak většinou postupuji podle bezplatného eBooku 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet, který najdete na stránkách Marcely Janské https://zijememinimalismem.cz/produkty/e-book-zdarma/.

Pečení cukroví

Poslední oblastí, kde využívám tabulku, je příprava cukroví. Do jednoho sloupečku si napíšu konkrétní druh cukroví, do druhého sloupku kde mám recept (většinou formou odkazu), jakou má daný druh prioritu a kolik másla na něj připadá. Je šikovné mít všechny recepty na jednom místě – ať už vytištěné a napsané rukou v kuchařce nebo v jednom souboru.

Tento systém nám vnesl do vánočních příprav řád, doufám, že bude užitečný i pro Vás 🙂

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *