Žena s křížem

Rozkvetlý kříž

Setkání knihomolů

Ráda bych vám představila jednu z mých srdcových aktivit – setkání milovníků knih neboli setkání knihomolů. Už ani nevím, kdy a jak vznikl nápad na to, aby se scházeli čtenáři křesťanské literatury, ale jak to u mě bývá, od nápadu není daleko k realizaci – zvláště když o ni stojím.

Hlavní myšlenka

V poslední době čtu převážně křesťansky orientovanou literaturu a nové tituly si zakoupím v knihkupectví. V knihovně v našem městě není příliš velká nabídka tohoto typu literatury, a tak mě napadlo, že by bylo fajn uspořádat setkání podobně laděných čtenářů z naší farnosti.

Smyslem akce je tedy setkat se nad křesťanskou literaturou, popovídat si o ní, prostřednictvím společného zájmu se seznámit a také si vypůjčit nebo zapůjčit knihu.

Jak to probíhá

Zájemci o akci se scházejí na faře, kam přinesou tematickou knihu nebo knihy, které by rádi doporučili dál. Nad šálkem čaje a drobným občerstvením (díky všem, co pečou – zejména mojí mámě za koláčky) sedneme k dlouhému stolu a po přivítání představujeme knihy, co nás zaujaly. Ať už jsou to životopisy svatých, knihy k zamyšlení, rozhovory, příběhy a jiné druhy literatury, výběr je pestrý.

Po úvodním slovu, kde přibližuji své oblíbené knihy a přečtu z nich krátké úryvky, předávám slovo dál. Důležité je nenutit všechny účastníky k tomu, aby přispěli do diskuze. Místo mezi námi mají i ti, co přišli pouze načerpat inspiraci.

Poté, co každý z účastníků, který chtěl něco sdílet, dostal prostor, rozložíme na stoly knihy, které dáváme k dispozici na vypůjčení, zvedáme se ze židlí a začneme kroužit po místnosti a nahlížíme do knih, které nás upoutaly. S majitelem si domluvíme vypůjčení. Osobně jsem připravena i na variantu, že se ke mně kniha nemusí vrátit zpět, ale zatím se mi to nestalo. Je vhodné mít knihu podepsanou a také v ní uvést kontakt na sebe, nejlépe telefonický.

Přípravy na setkání (tipy pro organizátory)

Nejprve je zapotřebí domluvit termín a zarezervovat místo na faře, kde se setkání konají. Poté připravuji plakát v Canvě (o jejích plusech se dočtete v tomto článku. Nachystám si knihy, které bych ráda přiblížila, a trochu si opráším jejich obsah. Pro případ, že by se nenašlo příliš mnoho dobrovolníků přispívajících do diskuze, si najdu v knihách zajímavé úryvky k přečtení.

Plakát předám k vyvěšení na web a sociální média farnosti cca 2-3 týdny před akcí. A pak začíná osobní zvaní, protože jak známo, to je nejlepší strategií, jak dát o akci vědět. Cca týden před akcí požádám blízké přátele, jestli by měli možnost přinést nějaké drobné pohoštění. A to je vše, nic náročného 🙂

Jak často se scházíme

Načerpat inspiraci si chodíme 2x až 3x ročně. Tento interval se nám osvědčil. Za tu dobu většinou zvládneme přečíst vypůjčenou literaturu plus načíst něco nového na sdílení. Scházíme se začátkem podzimu před sychravými dny, na přelomu jara a zimy a před prázdninami.

Tak co, máte chuť se přidat k některému z našich večerů, případně byste rádi uspořádali podobnou akci u vás ve farnosti? Dejte mi vědět 🙂 Informace o termínu dalšího setkání v Tišnově budou zveřejněny na mé FaceBookové stránce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *